Rodzina Ueshiba


Ueshiba Morihei

O'sensei urodził się 14 grudnia 1883 roku w Tanabe w Japonii. Mając 10 lat zainteresował się klasycznymi japońskimi sztukami walki Budo. Swoją naukę rozpoczął od różnych form Jujutsu. Daito Ryu Jujutsu, Sokaku Takedy miało największy wpływ na późniejsze Aikido Ueshiby. W tym samym czasie uczył się korzystać z szerokiej gamy broni, zwłaszcza lancy i miecza („Ken-Jutsu”).W 1927 roku Morihei Ueshiba przeniósł się do Tokio. Po tym, jak Aikido przyciągnęło wielu uczniów i zaczynało być coraz bardziej popularne, Morihei udał się do Iwamy podczas drugiej wojny światowej, aby w pełni skoncentrować się na Budo i rolnictwie.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Morihei Ueshiba pozostawił swoim uczniom i synowi Kisshomaru Ueshibie proces szerzenia Aikido na świecie.
O'sensei Morihei Ueshiba zmarł 26 kwietnia 1969 roku w wieku 86 lat

Ueshiba Kisshomaru

Sensei urodził się 27 czerwca 1923 roku jako trzeci syn twórcy Aikido. W 1946 r. Uzyskał dyplom z ekonomii i nauk politycznych na Uniwersytecie Waseda. Sensei Kisshomaru Ueshiba założył Aikikai w 1948 roku, które jest obecnie największą organizacją Aikido na świecie. Zaczął uczyć Aikido w 1956 roku i w tym samym roku dał swój pierwszy publiczny pokaz. W 1957 roku wydał swoją pierwszą książkę „Aikido”. W 1967 został przewodniczącym Międzynarodowej Federacji Aikido. 14 czerwca 1970 roku Kisshomaru został oficjalnie uznany przez Aikikai za następcę swojego ojca i Aikido Doshu. W 1975 roku został pierwszym prezesem nowo powstałej „Międzynarodowej Federacji Aikido” (IAF). Kisshomaru Ueshiba został odznaczony przez japoński rząd „Medalem Zui Hosho” w 1995 roku. Zmarł 4 stycznia 1999 r. Jego Aikido ukształtowało miękkie style w Aikikai.


Ueshiba Moriteru

Moriteru urodził się 2 kwietnia 1951 roku. Był drugim synem Kisshomaru Ueshiby i wnukiem Morihei Ueshiba. W wieku 6 lat rozpoczął naukę Aikido. Jego rozwój został ukształtowany w szczególności przez lekcje , które dawał mu ojciec Kisshomaru. Moriteru Ueshiba studiował ekonomię na Uniwersytecie Meiji Gakuin, na którym uzyskał dyplom w 1976 roku. W 1975 roku po raz pierwszy towarzyszył ojcu w podróży do Europy. Odbył wiele podróży i seminariów na całym świecie. W 1996 roku Moriteru Ueshiba został dyrektorem Honbu Dojo. Po śmierci ojca, 4 stycznia 1999 r. zastąpił go jako Doshu i szef Aikikai.


Ueshiba Mitsuteru

Urodzony 27 czerwca 1985, Mitsuteru jest obecnym Waka Sensei (młodym nauczycielem). Prawnuk Moriheia, wnuk Kisshomaru i trzeci syn Moriteru Ueshiba, obecnego Doshu Aikido. Zgodnie z systemem pokoleń rodziny iemoto ma być następcą swojego ojca i przyszłym Doshu.

 

Od kwietnia 2010 pracuje jako Dojo Cho w Iwama Dojo w Ibaraki District.
Od kwietnia 2012 roku pracuje jako Dojo Cho w Aikikai Hombu Dojo w Tokio.

Mistrzowie Aikido, którzy nas inspirowaliTamura Nobuyoshi

Sensei Tamura urodził się 2 marca 1933 roku w Osace (Japonia). W młodym wieku zaczął uprawiać sztuki walki Judo i Kendo, a później także Aikido. Około 1953 roku zamieszkał i praktykował Aikido jako Uchi-deshi w Hombu-dojo. Wkrótce stał się jednym z ulubionych uczniów Morihei Ueshiba i można go zobaczyć w wielu dokumentach zdjęciowych i filmowych jako uke Morihei Ueshiba. W 1964 roku Nobuyoshi Tamura przybył do Francji, gdzie mieszkał i pracował. Wspierał Tadashi Abe, ówczesnego oficjalnego przedstawiciela Aikikai Tokyo na Europę.
Tamura Sensei otwiera własne dojo. Wykłada w Shumeikan Dojo (Bras, Departement Var, Francja) swojego stowarzyszenia FFAB (Fédération Francaise d´ Aikido et de Budo). Nobuyoshi Tamura posiadał 8 Dan, oraz tytuł Shihan Aikikai i był komisarzem na Europę, Krajowym Dyrektorem Technicznym (Directeur technika national (DTN)) FFAB, honorowym obywatelem miasta Lesneven (gdzie co roku prowadził tygodniowy kurs ) i posiadacz orderu "Chevalier" de l'ordre National du Mérite ", które otrzymał od rządu francuskiego w 1999 r. Napisał kilka książek. Tamura Sensei zmarł 9 lipca 2010 roku.

BLOG

//senshinkan.pl/wp-content/uploads/2021/01/katankowie-logo1.png

Blog o sztukach walki

Nasze propozycje

Odwiedź nas