W dziale tym będziemy przedstawiać ciekawe pozycje książkowe, które warto przeczytać.

Miecz samurajski

Szabla japońska (miecz katana) jest bronią, obok której nikt nie przejdzie obojętnie zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie. Książka Hakusui Inamiego „Nippon-to. The Japanese Sword (Miecz Samurajski)” w miarę szczegółowo opisuje proces produkcji szabel japońskich. Czytając książkę możemy zarówno się dowiedzieć o historii powstania jak i o samym procesie tworzenia od wytapiania, kucia i hartowania głowni, poprzez szlifowanie i samą etykietę. Książka została wydana staraniem wydawnictwa Diamond Books i opatrzona jest w dużą ilość ciekawych zdjęć. U każdego kto interesuje się japońską szermierką powinna ta pozycja znaleźć się w biblioteczce.Tradycyjne Budo

"Każda z wielokrotnie powtórzonych akcji może być potencjalnie doskonała, a nieustanny trening prowadzi do prawdziwych umiejętności, takich, które dają w efekcie perfekcyjny rezultat: doskonałą osobowość. Analogię do tego procesu znajdziemy w wypowiedzi mistrza zen, Okady Torajiro: Włóżmy jednego karpia do pustego stawu, a drugiego do stawu z kamieniem pośrodku. W tym drugim przypadku karp będzie zmuszony do ciągłego pływania dookoła kamienia, a tym samym wciąż będzie trenował zakręcanie. Te nieustanne ćwiczenia sprawią, że będzie rósł szybciej niż karp ze stawu, w którym nic nie ma pośrodku”.
Powyższą lekcję i wiele innych, adepci japońskich sztuk walki znajdą w książce zatytułowanej „Tradycyjne budo”, autorstwa Donna F. Draegera (Donald Frederick Draeger, „Donn”). Książka stanowi element trylogii „Japońskie sztuki i szkoły walki”. Autor poświęcił swoje życie na trenowanie, nauczanie oraz promowanie japońskich sztuk walki. Dzięki swojemu zaangażowaniu sklasyfikował i opisał wiele aspektów bujutsu i budo, pokazując między nimi wyraźne różnice.
Zapraszamy do lektury.


Chmara wróbli

Książka Takashiego Matsuoki to znakomita powieść, której akcja toczy się w Japonii w czasach przełomu, gdy szogunat pomału chyli się ku upadkowi, a władzę przejmuje cesarz. Coraz więcej cudzoziemców przybywa do Kraju Kwitnącej Wiśni, a to wzbudza wiele obaw wśród samurajów, od wieków żyjących w izolacji. Głównym bohaterem jest książę Genji Okumichi, władca Akaoki - wychowany jak samuraj, ale zawsze pragnący żyć według zasad nowoczesnego świata. Książę jest mistrzem iaido i w ciekawy sposób „tłumaczy” czytelnikowi wiele zjawisk. Polecamy.


BLOG

//senshinkan.pl/wp-content/uploads/2021/01/katankowie-logo1.png

Blog o sztukach walki

Nasze propozycje

Odwiedź nas