//senshinkan.pl/wp-content/uploads/2018/02/jodo-1.jpg

Sekcja Jodo

Jodo, to współczesna odmiana japońskiej szermierki jojutsu, prowadzona przy użyciu kija, zwanego JO. Kij ma długość około 127,6 cm i średnicę 2,42 cm i wykonany jest najczęściej z białego dębu japońskiego. Wynalezienie JO przypisuje się Muso Gonnosuke, pod koniec XVI wieku. Stworzył on unikalny i bardzo skuteczny sposób walki za pomocą kija. Głównym celem tej sztuki walki było zniechęcenie przeciwnika do dalszych ataków i kontrolowanie jego poczynań. Jodo kładzie duży nacisk na trening umysłu, sztukę uników, bloków i ataków wyprzedzających.

Trenując Jodo, adept uczy się sztuki walki równocześnie z perspektywy atakującego jak i broniącego. Poznaje zarówno ruchy z JO jak i z drewnianym mieczem BOKKEN. Jodo jest dynamiczne i poprawia ogólną kondycję. Stanowi świetną formę wysiłku fizycznego i doskonalenia charakteru. Poza tym, Jodo uczy trenujących myślenia, czujności i spojrzenia na to samo działanie z różnych stron.

Do trenowania form (kata) Jodo potrzebne są dwie osoby. Jedna wykonuje ruchy z kijem, a druga z mieczem. Stąd narodził się pomysł, stworzenia ciekawego programu dla par, które chciałyby rozwijać wspólnie swoją pasję i są gotowe spróbować treningu sztuk walki.