Historia Iaido

Iaido jest japońską sztuką walki BUDO. Za twórcę uważa się Hayashizaki Jinsuke Minamoto no Shigenobu (1545-1618) i nauczał on w nieprzerwanym ruchu dobywania miecza i zadawania błyskawicznego cięcia. W następstwie pojawiać zaczęły się kolejne szkoły władania szablą samurajską. Pod pokojowymi rządami samurajów w okresie Edo (1603-1867) nauka Iaido stała się bardziej uduchowiona.

Nazwa Iaido składa się z japońskich znaków kanji 居 (i), 合 (ai) i 道 (dō) i pojawiła się około 1932 roku. Pierwsze dwa znaki: i, ai (居 合) pochodzą od powiedzenia: Tsune ni ite, kyū ni awasu (常 に 居 て, 急 に 合 わ す), co oznacza, że gdziekolwiek byś był, cokolwiek byś czynił zawsze musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Iaido to japońska sztuka walki, która podkreśla świadomość i zdolność szybkiego dobywania miecza i reagowania na nagły atak. Ostatni znak, czyli "do",(道) - wywodzi się z ogólnego trendu zastąpienia sufiksu: jutsu (術), czyli „Sztuka” na" „dō” (道), czyli "Droga". W ten sposób podkreślono filozoficzne lub duchowe aspekty tej praktyki.

Termin „Iaido", został popularyzowany przez Nakayama Hakudo. (zobacz Muso Shinden Ryu). Z początkiem XX wieku Mistrz stworzył jeden spójny system nazwany Muso-shinden-ryu.
Jednym z elementów praktyki Iaido jest przewidzenie ataku oraz psychiczne opanowanie sytuacji tak, aby atakujący zrezygnował z zamierzonego celu. To nie zewnętrzna siła ma zadecydować o zwycięstwie, lecz nasza wewnętrzna przewaga nad przeciwnikiem. W Iaido zwycięstwem nie jest tylko pokonanie przeciwnika, ale również przezwyciężenie własnego "ja" poprzez wewnętrzną harmonię i siłę ducha. Celem treningu nie jest nauka zabijania, ale ciągły rozwój na drodze ku doskonałości technicznej oraz harmonii duchowej.

Miecz jest duszą samuraja

Dla każdego samuraja miecz był zawsze czymś więcej niż zwykłą bronią. Była to oznaka rangi, męskości, uosobienia honoru i lojalności, której się poświęcił. Był zawsze synonimem piękna i siły, a także narzędziem prowadzącym do celu, czyli duchowego oświecenia. Młody samuraj uczył się, że będąc w innym domu obraziłby gospodarza, wyjmując zza pasa swój miecz i kładąc go rękojeścią w jego stronę. Obrazą było także przekroczyć miecz leżący na podłodze lub dotknąć obcego miecza bez zgody jego właściciela. Samuraj nigdy nie pozwalał dotknąć swego miecza komukolwiek innemu. Było to oznaką braku szacunku i mogło doprowadzić do pojedynku.

Iaido - szkoły szermierki samurajskiej

W czasie względnego pokoju, panującego w Japonii od wieku XVII, wszelkie szkoły fechtunku rozwijały swą działalność w tzw. „Dojo” (salach ćwiczeń). Szkoły różniły się elementami technicznymi w dobywaniu i użyciu oręża, stąd różnice w postawach, ruchach związanych z wyciągnięciem i zadaniem cięcia oraz rytualnym strzepnięciu krwi z klingi i schowaniu miecza. Z biegiem lat mały nacisk na aspekt praktyczny spowodował rozbudowanie w niektórych szkołach Iaido nadmiernego rytuału i przywiązywanie coraz większej wagi do estetycznych, a nie praktycznych wartości poszczególnych ruchów. Niewątpliwą zaletą natomiast było nieustanne udoskonalanie techniki i szlifowanie drobnych szczegółów, usprawniających posługiwanie się mieczem japońskim. Zasadniczą różnicą każdego stylu były kata, czyli formy ułożone przez mistrza szkoły i kultywowane przez jego uczniów.