Mistrzowie AikidoUeshiba Morihei

Twórca Aikido

O'sensei urodził się 14 grudnia 1883 roku w Tanabe w Japonii. Mając 10 lat zainteresował się klasycznymi japońskimi sztukami walki Budo. Swoją naukę rozpoczął od różnych form Jujutsu. Daito Ryu Jujutsu, Sokaku Takedy miało największy wpływ na późniejsze Aikido Ueshiby. W tym samym czasie uczył się korzystać z szerokiej gamy broni, zwłaszcza lancy i miecza („Ken-Jutsu”). W, 1927 roku Morihei Ueshiba przeniósł się do Tokio. Po tym, jak Aikido przyciągnęło wielu uczniów i zaczynało być coraz bardziej popularne, Morihei udał się do Iwamy podczas drugiej wojny światowej, aby w pełni skoncentrować się na Budo i rolnictwie.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Morihei Ueshiba pozostawił swoim uczniom i synowi Kisshomaru Ueshibie proces szerzenia Aikido na świecie.
O'sensei Morihei Ueshiba zmarł 26 kwietnia 1969 roku w wieku 86 lat


Ueshiba Kisshomaru

Drugi Doshu

Sensei urodził się 27 czerwca 1923 roku jako trzeci syn twórcy Aikido. W 1946 r. Uzyskał dyplom z ekonomii i nauk politycznych na Uniwersytecie Waseda. Sensei Kisshomaru Ueshiba założył Aikikai w 1948 roku, które jest obecnie największą organizacją Aikido na świecie. Zaczął uczyć Aikido w 1956 roku i w tym samym roku dał swój pierwszy publiczny pokaz. W 1957 roku wydał swoją pierwszą książkę „Aikido”. W 1967 został przewodniczącym Międzynarodowej Federacji Aikido. 14 czerwca 1970 roku Kisshomaru został oficjalnie uznany przez Aikikai za następcę swojego ojca i Aikido Doshu. W 1975 roku został pierwszym prezesem nowo powstałej „Międzynarodowej Federacji Aikido” (IAF). Kisshomaru Ueshiba został odznaczony przez japoński rząd „Medalem Zui Hosho” w 1995 roku. Zmarł 4 stycznia 1999 r. Jego Aikido ukształtowało miękkie style w Aikikai.

Biografia


Ueshiba Moriteru

Obecny Doshu

Moriteru urodził się 2 kwietnia 1951 roku. Był drugim synem Kisshomaru Ueshiby i wnukiem Morihei Ueshiba. W wieku 6 lat rozpoczął naukę Aikido. Jego rozwój został ukształtowany w szczególności przez lekcje, które dawał mu ojciec Kisshomaru. Moriteru Ueshiba studiował ekonomię na Uniwersytecie Meiji Gakuin, na którym uzyskał dyplom w 1976 roku. W 1975 roku po raz pierwszy towarzyszył ojcu w podróży do Europy. Odbył wiele podróży i seminariów na całym świecie. W 1996 roku Moriteru Ueshiba został dyrektorem Honbu Dojo. Po śmierci ojca, 4 stycznia 1999 r. zastąpił go jako Doshu i szef Aikikai.