Mistrzowie Iaido


Sensei Furuichi Norio

Kyoshi 8 Dan Iaido / Kyoshi 7 Dan Kendo / 7 Dan Batto / 6 Dan Tankendo / 6 Dan Jukendo / 3 Dan Jodo


Furuichi Norio Sensei urodził się 28 października 1951 roku w mieście Tanagura, w prefekturze Fukushima w północno-wschodniej części Honsiu, głównej wyspy Japonii.
Iaido i Kendo zaczął sie uczyć w wieku 11 lat u One Ichiro Sensei 8 Dan Hanshi, którego uczniem pozostał aż do ukończenia uniwersytetu w 1974 roku.
Od 1977 do 1979 Furuichi Sensei pogłębił naukę Iaido i Kendo pod kierunkiem Izawy Zensaku Sensei 8 Dan Hanshi.
Furuichi Sensei wykłada Iaido na Uniwersytecie Tokai w Kanagawie od 1975 roku, gdzie obecnie kieruje sekcją Iaido.
Założył własne dojo Iaido w 1989 roku w prefekturze Kanagawa. Nosi ono nazwę „Shoushikai Budo Juku” (湘 志 会 武 道 -) - „Shoushikai Budo School”.
Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało Sensei Norio Furuichi jako „Ambasadora Kultury Japonii” do ponad 20 krajów na różnych kontynentach, aby przybliżyć Kendo i Iaido oraz kulturę Japonii.
W Europie Sensei Furuichi regularnie naucza Iaido od 1990 roku, zwłaszcza we Włoszech, Belgiii, Niemczech i Polsce.


Sensei Krzysztof Górnicki

Renshi 6 Dan Iaido / 2 Dan Aikido / 1 Dan Jodo


Sensei Górnicki swoją przygodę ze sztukami walki zaczął w wieku 16 lat ćwicząc Karate Shotokan i później Ju-Jutsu.
Iaido zaczął praktykować biorąc udział głównie w zagranicznych stażach i letnich szkołach z sensei Sagawa Hakuo Hanshi 9 Dan, organizowanych przez Niemiecki Związek Iaido.
Po śmierci senseia Sagawy swoją drogę kontynuował ucząc się od senseia Inoue 8 Dan.
Od wielu lat, każdego roku kierowane przez senseia Górnickiego Polskie Stowarzyszenie Iaido jest organizatorem zgrupowań z sensei Wimem Van Morikiem 6 Dan Renshi z Niemiec oraz Letnich Szkół Iaido.


Sensei Wim Van Mourik

Renshi 6 Dan Iaido


Sensei Wim van Mourik uczy w Hakushinkai Berlin. Praktykuje Iaido od 1984 roku, a naucza go od 1990 roku. Sensei Wim regularnie podróżuje do Japonii, a także na staże w całej Europie, aby rozwijać swoje Iaido i przekazywać uczniom wszystko, czego się podczas tych wizyt nauczył.
Wim praktykuje zazen, siedzącą medytację buddyzmu zen, nawet dłużej niż Iaido. Ta podstawa kształtuje jego podejście do Iaido jako treningu charakteru i ćwiczenia podtrzymującego życie. Wim jest przewodniczącym Hakushinkai Berlin i berlińskiego stowarzyszenia regionalnego, egzaminatorem i sędzią zawodów oraz trenerem niemieckiej drużyny narodowej Iaido w latach 2004-2015. 1 czerwca 2010 został powołany do komitetu Niemieckiej Federacji Iaido (DIaiB e.V.). Jest nauczycielem , który odwiedza Hakushinkai Ateny i częstym gościem w Opolu gdzie prowadzi cykliczne zgrupowania. Jest asystentem Furuichi-Sensei.


Sensei Magdalena Bidzińska

5 Dan Iaido / 3 Dan Kendo


Trenuje Iaido od 21 lat (rozpoczęła treningi w 2000 r), Kendo trenuje od 15 lat. W 2009 roku uzyskała uprawnienia licencjonowanego instruktora sportu. Prowadzi własny klub Iaido AZS Gliwice. Co roku odwiedza Japonię i dojo swojego nauczyciela Sensei Furuichi Norio, by podnosić swoje umiejętności.
Jest sędzią zawodów Iaido w Polsce oraz podczas Mistrzostw Europy. Sensei Magdalena Bidzińska jest egzaminatorem na stopnie uczniowskie – kyu i mistrzowskie – dan.
Organizuje i bierze aktywny udział w polskich i międzynarodowych zgrupowaniach Iaido. Startuje w zawodach Iaido w Polsce, Europie i w Japonii (lista osiągnięć tutaj).
W 2009 roku założyła własny klub Iaido w Gliwicach, w którym prowadzi regularne treningi.
W sierpniu 2015 w Stevenage zdała na 5 dan Iaido jako 4 osoba w Polsce i pierwsza kobieta uzyskała z Iaido tak wysoki stopień.
źródło: https://www.iaido.gliwice.pl/instruktor/sensei-magdalena-bidzinska/


Sensei Piotr Bidziński

5 Dan Iaido / 4 Dan Aikido / 3 Dan Kendo


Trenuje Iaido od 20 lat (rozpoczął treningi w 2001 r), Kendo trenuje od 13 lat. W 2009 roku uzyskał uprawnienia licencjonowanego instruktora sportu. Prowadzi własny klub Iaido AZS Gliwice. Co roku odwiedza Japonię i dojo swojego nauczyciela Sensei Furuichi Norio, by podnosić swoje umiejętności.
Jest sędzią zawodów iaido w Polsce. Sensei Piotr Bidziński jest egzaminatorem na stopnie uczniowskie – kyu i mistrzowskie – dan.
Organizuje i bierze aktywny udział w polskich i międzynarodowych zgrupowaniach Iaido. Startuje w zawodach iaido w Polsce, Europie i w Japonii (lista osiągnięć tutaj).
W 2009 roku założył własny klub Iaido w Gliwicach, w którym prowadzi regularne treningi.
Podczas wyjazdu do Japonii w roku 2017 Sensei Furuichi Norio zgodził się przyjąć Sensei Magdalenę i Sensei Piotra Bidzińskich na jego osbistych uczniów (deshi).
źródło: https://www.iaido.gliwice.pl/instruktor/sensei-piotr-bidzinski/