Zen Nihon Kendo Renmei Jodo

ZNKR (Zen Nippon Kendo Renmei 全日本剣道連盟) Jodo.Historia Zen Nihon Kendo Renmei (Ogólnojapońskie Stowarzyszenie Kendo lub ZNKR) Jodo jest zasadniczo historią Shindo Muso-ryu (SMR). Jest podobnie jak ZNKR Iai, czyli sztuk walki mieczem, które rozwinęły się z kilku stylów (głównie Muso Jikiden Eishin-ryu i Muso Shinden-ryu). ZNKR Jodo prawie w całości wywodzi się z praktyki Shindo Muso-ryu a twórcą jej był Shimizu Takaji (1876-1978).

Shimizu Takaji urodził się w 1896 roku, aw 1913, w wieku 17 lat, rozpoczął treningi jo z Shiraishi Hanjiro. W 1918 roku, w wieku 23 lat, otrzymał mokuroku (zwoje przekazu), a dwa lata później certyfikat menkyo. W 1927 roku, we wstępie przedstawionym przez znanego instruktora szermierki Nakayama Hakudo, Shimizu zademonstrował jo policji tokijskiej. W 1930 przeniósł się do Tokio i zaczął uczyć w Mumon Dojo (dawniej siłownia bokserska Teikan). W 1931 rozpoczął nauczanie jo w Kodokan judo dojo Kano Jigoro, jak również w Morskich Skautach (admirał Takeshita Isamu, zapalony szermierz i praktykujący aikibudo, był szefem Skautów Morskich) oraz w Metropolitalnej Policji Tokio. W 1933 utworzono specjalną jednostkę policyjną, która włączyła jo do swojego wyposażenia i to właśnie tutaj Shimizu rozpoczął swoją długą współpracę z najlepszymi instruktorami kendo w Tokio.

W 1964 Otofuji Ichizo odwiedził Shimizu w Tokio i omówił propozycję Shimizu dla ZNKR dotyczącą zestawu treningowego Seitei jo. Doprowadziło to do powołania komitetu badawczego, a w 1968 roku Shimizu Takaji i Nakajima Asakichi zademonstrowali przewodniczącemu ZNKR kata Seitei jodo. Seitei jo kata zostały zatwierdzone i w 1969 Shimizu (tachi) i Otofuji (jo) zaprezentowali je publiczności. Na tej demonstracji po raz pierwszy zaprezentowano również Seitei iai.

Shimizu Takaji był wielkim popularyzatorem jo, poprzez własne nauczanie, współpracę z ZNKR oraz współpracę z Yoshikawą Eiji przy jego słynnej serii gazet sprzed II wojny światowej i powieści o Musashim Miyamoto, w której promował postać Muso Gonnosuke.


Formy jodo ZNKR


Kihon
 1. Honte uchi
 2. Gyakute uchi
 3. Hiki otoshi uchi
 4. Kaeshi tsuki
 5. Gyakute tsuki
  6. Maki otoshi
  7. Kuri tsuke
  8. Kuri hanashi
  9. Tai atari
  10. Tsuki hazushi uchi
  11. Do barai uchi
  12. Tai hazushi uchi
Kata
 1. Tsuki zue
 2. Suigetsu
  3. Hissage
  4. Shamen
  5. Sakan
  6. Monomi
  7. Kasumi
  8. Tachi otoshi
  9. Rai uchi
  10. Seigan
  11. Midare dome
  12. Ran ai

Tandoku dosa - sposób wykonywania form KIHON indywidualnie.
Sotai dosa - sposób wykonywania form KIHON w parach.