Iaido (czyt. jajdo) – japońska sztuka walki Budo 居合道– droga dobywania miecza

Charakterystyka:

ZNKR Iaido (Zen Nippon Kendo Renmei Iaido) to współczesna odmiana dawnej japońskiej sztuki walki z użyciem miecza – iaijutsu (czyt. jajdżutsu).
Kwintesencja Iaido wyraża się w umiejętnym dobywaniu miecza oraz w błyskawicznym i czystym cięciu.

Uczestnicy trenują z iaito, czyli metalową nieostrą repliką samurajskiego miecza lub z drewnianym bokken (bokuto).
Iaido ma bogatą tradycję, której wyrazem są formy, ceremoniał (reiho) i odpowiednie zasady obowiązujące w miejscu treningu (tzw. Dojo).
Treningi prowadzi mistrz Iaido, do którego wszyscy zwracają się Sensei. Jest osobą, która ma wiedzę i wieloletnie przygotowanie, aby bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić trening.


W Iaido uczestnicy trenują formy, które zostały opracowane przez wybitnych mistrzów tej dyscypliny, aby zapewnić wszechstronny rozwój ciała, umysłu i charakteru trenującego.
Osiągnięcie mistrzowskiego poziomu w posługiwaniu się iaito oraz w odpowiednim zaprezentowaniu form, wymaga co najmniej kilku lat intensywnych ćwiczeń.

Uczestnicy trenują formy Iaido samodzielnie, bez przeciwnika. Podczas treningów odbywają się interpretacje form, mające ułatwić zrozumienie ruchów symulujących atak i obronę.
Początkujący uczniowie nie muszą od razu inwestować w specjalny strój do iaido. Wystarczy wygodny dres, który zapewni swobodę ruchów oraz drewniany miecz. Zaawansowani uczniowie trenują ubrani w tradycyjny japoński strój składający się z bluzy Iaigi, szerokich spodni hakama, pasa obi do przewiązania bluzy i zatknięcia miecza oraz używają iaito z saya (pochwa miecza).

Uczniowie zazwyczaj trenują na boso lub skarpetkach Tabi, które mają skórzaną cienką podeszwę i wycięcie na duży palec.
Treningi z repliką broni białej wymagają koncentracji i zaangażowania ze strony uczestnika, dlatego odbywają się w ciszy, aby nie rozpraszać ćwiczących.


Kto może trenować Iaido?

W naszym klubie Iaido może trenować każda pełnoletnia osoba, która nie ma przeciwskazań stwierdzonych przez lekarza. Osoby, które mają ukończone 15 lat i chciałyby spróbować iaido - zapraszamy na treningi z rodzicem lub pełnoletnim opiekunem.
Jeśli chcesz zobaczyć na czym polega ta sztuka walki, to skontaktuj się z nami (Kontakt) i umów na pierwszy trening. W ten sposób sprawdzisz czy Iaido jest tym, czego aktualnie szukasz.


Co można zyskać trenując Iaido?

Przede wszystkim można nauczyć się władać samurajskim mieczem, co nie jest proste, ponieważ ma on co najmniej 1 metr długości. Ponadto, można lepiej poznać siebie. Więcej dowiedzieć się o słabych i mocnych stronach własnego ciała i świadomie rozpocząć treningi poprawiające ogólną kondycję. Można obserwować swoje reakcje oraz słabe i silne strony charakteru. Dzięki koncentracji na ćwiczeniach wyznaczonych przez prowadzącego Senseia, można zapomnieć o codziennych problemach i naprawdę się odstresować. Dawna japońska sztuka bojowa, we współczesnych czasach zmieniła się w sztukę samodoskonalenia. Dlatego warto skorzystać z metod wypracowanych przez wieki i podjąć próbę zmiany nawyków i zwiększenia swojej energii do działania.
Iaido poprzez wielokrotne powtórzenia tych samych form i ćwiczeń uczy wytrwałości, otwartości na nowe doświadczenia, bycia obecnym tu i teraz, poprawia koncentrację, wzmacnia intuicję, uczy zachować dystans i właściwą perspektywę w trudnych sytuacjach.


12 form, czy to wszystko co może zaoferować Iaido?

Uczestnicy, którzy chcieliby jeszcze bardziej zgłębić wiedzę z zakresu Iaido, oprócz standardowych 12 form ZNKR, mogą trenować różne style Iaido koryu. Do bardzo popularnych koryu, należy Muso Shinden Ryu i Muso Jikiden Einshin Ryu. Trening tych stylów wymaga doświadczenia w pracy z mieczem i dobrego zrozumienia podstaw, a temu właśnie służy Iaido ZNKR. W koryu uczniowe trenują różne formy na różnych poziomach: shoden (poziom najniższy), chuden, okuden (poziom najwyższy).


Dlaczego ludzie trenują Iaido?

W dawnej Japonii wojownicy trenowali sztukę walki iaijutsu, aby nauczyć się skutecznie bronić przed nagłymi atakami przeciwników, nie tylko w otwartej bitwie, ale również na ulicach i w ciasnych pomieszczeniach budynków.
Obecnie uczestnicy trenują Iaido, ponieważ:
1. To nietypowa i wciągająca forma spędzania wolnego czasu.
2. Może być ono sposobem na walkę ze stresem i wzmocnienie ciała poprzez trening fizyczny.
3. Dojo sztuk walki, to miejsce, w którym można być szczerym ze sobą i doskonalić swoje mocne strony, zarazem walcząc ze słabościami.
4. Można zostać zawodnikiem i brać udział w krajowych i zagranicznych zawodach (taikai).
5. Można poznać wielu ludzi, którzy tworzą wyjątkową społeczność o ciekawych doświadczeniach i zainteresowaniach.
6. Można się rozwijać i zdobywać kolejne uczniowskie stopnie kyu i mistrzowskie stopnie dan.
Zapisz się na trening Iaido. Poznaj japońską sztukę walki. Nie obawiaj się, że sobie nie poradzisz, jeśli dotąd nie trenowałeś/łaś żadnej stuki walki. Jesteśmy po to, aby nauczyć Iaido każdego, kto chce rozpocząć przygodę z tą dyscypliną.
Zadzwoń (+48 691 723 777) lub napisz senshinkan.zgora@gmail.com


Egzaminy i taikai

Każda osoba regularnie ćwicząca oraz regularnie opłacająca licencje zawodnicze PZK (Polski Związek Kendo), może podchodzić do egzaminów na stopnie kyu i dan oraz startować w zawodach.


  • Wymagania egzaminacyjne na stopnie kyu PZK

  • Wymagania egzaminacyjne na stopnie dan EKF

Polski Związek Kendo