Zen Nippon Kendo Renmei Iaido – Seitei iaido


Zen Nippon Kendo Renmei Iaido to forma iaido praktykowana przez członków Międzynarodowej Federacji Kendo ZNKR/AJKF i FIK. Istnieje dwanaście kata, które stanowią wspólną płaszczyznę dla egzaminów i turniejów.

Zen Nippon Kendo Renmei Iaido w skrócie Zen Ken Ren Iaido (全剣連居合) jest również znane jako seitei iai. Powstał w 1969 r., a rozbudowany został w latach 1980 i 2001. Powstał z inicjatywy dyrektorów zrzeszonych w Z.N.K.R. szukali oni sposobu na wspólne szerzenie/rozwój Iaido.

Seitei oznacza po prostu „standard” lub „uniform” i w Japonii najczęściej określa się go jako Zen Ken Ren Iaido.

Składa się z czterech kata siedzących i ośmiu stojących, zawierających najbardziej reprezentatywne i skuteczne techniki miecza z różnych tradycyjnych szkół, obejmujące cięcia poziome, pionowe, ukośne, a także pchnięcia i dźgnięcia.

Zestaw poprzedza i kończy rytuał ukłonów (reiho). Jest wyrazem szacunku dla przeszłości (twórców), teraźniejszości (nauczyciel i miecz) i przyszłości (uczniowie) dyscypliny. Z.N.K.R. W obecnej formie Iaido jest praktykowane na całym świecie.

Należy zrozumieć, że ZNKR Iai nie jest statyczne. Każdego roku najwyżej notowany sensei dokonuje przeglądu form i od czasu do czasu wprowadza drobne zmiany, co sprawia, że ZNKR Iai jest żywą sztuką i gwarantuje utrzymanie standardu oraz nieutracenie jego pierwotnego przeznaczenia.


Formy Iaido ZNKR


Seiza no bu (rozpoczynane z pozycji siedzącej seiza)

1. Ippon me: Mae
2. Nihon me: Ushiro
3. Sanbon me: Ukenagashi


Iai-hiza no bu (rozpoczynane z pół siadu)

4. Yonhon me: Tsuka-ate


Tachi ai no bu (rozpoczynane na stojąco)

5. Gohon me: Kesagiri
6. Roppon me: Morote-zuki
7. Nanahon me: Sanpogiri
8. Happon me: Ganmen-ate
9. Kyuhon me: Soete-zuki
10. Juppon me: Shihogiri
11. Jiu-ippon me: Sogiri
12. Jiu-nihon me: Nukiuchi

Polski Związek Kendo