6776f6984907e
Muso Shinden Ryu
- Iaido Muso Shinden Ryu, to styl szermierki, który wywodzi się z tradycyjnych japońskich sztuk walki, ale skoncentrowany jest głównie na obronie.
- Fundamenty pod styl Muso Shinden Ryu położył mistrz Hayashizaki Jinsuke Shigenobu. Opracował on system technik dobywania samurajskiego miecza i nazwał batto-jutsu („błyskawiczne uderzenie”).
- Najbardziej znanym popularyzatorem stylu Muso Shinden Ryu w XX wieku był mistrz Nakayama Hakudo. To jemu styl zawdzięcza swoją nazwę.
- Styl Muso Shinden Ryu stał się bardzo popularny nie tylko w japońskich szkołach szermierki, ale na całym świecie.
- Techniki oraz etykieta wskazują, że został on opracowany bardziej jako dyscyplina rozwoju osobowości i trenowania ciała, niż system mający praktyczne zastosowanie na polu bitwy. Styl powstał i rozwijał się w czasach wielowiekowego pokoju, który zapanował w Japonii, po długich wojnach toczonych między klanami.
- Celem stylu Muso Shinden Ryu jest zachęcenie do trenowania form z mieczem, aby przede wszystkim osiągnąć spokojny umysł, który prawidłowo reaguje w każdych okolicznościach (opanowanie, jasność myślenia, szukanie wyjścia z sytuacji).
- W porównaniu do Iaido ZNKR, styl Muso Shinden Ryu ma znacznie więcej form i są one bogatsze pod względem technicznym oraz w interpretacji.
- Trening form w Muso Shinden Ryu podzielony jest na poziomy zaawansowania: shoden (najniższy poziom wtajemniczenia w techniki), chuden oraz okuden (najwyższy poziom wtajemniczenia w techniki dobywania miecza).
- Same formy zostały tak opracowane, aby wszechstronnie rozwijać umiejętności dobywania miecza i cięcia w pozycji siedzącej, półsiedzącej oraz stojącej. Regularne treningi wzmacniają nogi oraz całe ciało.
- Styl Muso Shinden Ryu pozwala jeszcze bardziej rozwijać podstawy w pracy z samurajskim mieczem, zdobyte podczas treningów Iaido ZNKR.
6776f6984b1ee
Formy Iaido Muso Shinden Ryu
Shoden Oomori Ryu
- Shohatsuto
- Sato
- Uto
- Atarito
- Inyoshintai
- Ryuto
- Junto
- Gyakuto
- Seichuto
- Koranto
- Nukiuchi
- Inyoshintai kaewaza
Chuden Hasegawa Eishin Ryu
- Yokogumo
- Toraissoku
- Inazuma
- Ukigumo
- Yamaoroshi
- Iwanami
- Urokogaeshi
- Namigaeshi
- Takiotoshi
- Nukiuchi
Okuden Oku Iai
(suwari-waza)
- Kasumi
- Sunegakoi
- Shihogiri
- Tozume
- Towaki
- Tanashita
- Ryozume
- Torabashiri
(tachi-waza)
- Yukitsure
- Tsuredachi
- Somakuri
- Sodome
- Shinobu
- Yukichigai
- Sodesurigaeshi
- Moniri
- Kabezoi
- Ukenagashi
- Oikakegiri
- Ryoshi hikitsure
- Itomagoi (trzy formy)