Aikido (czyt. ajkido) – japońska sztuka walki Budo
合気道– droga harmonii


Charakterystyka:
Aikido jest jedną z najpopularniejszych japońskich sztuk walki, którą trenują ludzie na całym świecie.
Wywodzi się z Daito Ryu Aiki Jujutsu (czyt. dajto rju ajki dżudżutsu), metody walki o wielowiekowej tradycji.
Kwintesencja Aikido wyraża się w umiejętnym wykorzystaniu siły i energii przeciwnika, dzięki zastosowaniu dźwigni, rzutów i uderzeń (atemi).
W treningach Aikido wykorzystywane są także atrapy różnej broni, np. bokken (drewniany miecz), jo (drewniany kij) oraz tanto (drewniany lub gumowy krótki nóż).
Aikido ma bogatą tradycję, której wyrazem są formy, ceremoniał (reiho) i odpowiednie zasady obowiązujące w miejscu treningu (tzw. Dojo).
Treningi prowadzi mistrz Aikido, do którego wszyscy zwracają się Sensei. Jest osobą, która ma wiedzę i wieloletnie przygotowanie, aby bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić trening.
W Aikido trenujemy techniki mające na celu unieruchomienie przeciwnika z wykorzystaniem jego siły. Zostały one opracowane przez mistrza Morihei Ueshibe, aby zapewnić wszechstronny rozwój ciała, umysłu i charakteru trenującego.
Osiągnięcie mistrzowskiego poziomu w Aikido wymaga wielu lat intensywnych ćwiczeń.
W Aikido, podobnie jak w innych sztukach walki, stosuje się białe i czarne pasy określające stopień zaawansowania.
Początkujący uczniowe nie muszą od razu inwestować w specjalny strój. Wystarczy wygodny dres, który zapewni swobodę ruchów. Z czasem zaczynają trenować ubrani w tradycyjny japoński strój składający się z bluzy Gi, spodni Zubon i pasa Obi. Zaawansowani uczniowe mogą nosić szerokie spodnie Hakama.
Uczniowe zazwyczaj trenują na boso, na specjalnych matach, tatami.
Treningi z bronią wymagają koncentracji i zaangażowania ze strony uczestnika, dlatego odbywają się w ciszy, aby nie rozpraszać ćwiczących.
Kto może trenować Aikido?

W naszym klubie Aikido może trenować każda pełnoletnia osoba, która nie ma przeciwskazań stwierdzonych przez lekarza. Osoby niepełnoletnie, które mają ukończone 16 lat i chciałyby spróbować Aikido - zapraszamy na pierwsze treningi z rodzicem lub pełnoletnim opiekunem.
Jeśli chcesz zobaczyć na czym polega ta sztuka walki, to skontaktuj się z nami (Treningi/Kontakt) i umów na pierwszy trening. W ten sposób, sprawdzisz czy Aikido jest tym, czego aktualnie szukasz.

Co można zyskać trenując Aikido?

Aikido uczy przede wszystkim samokontroli, pracy z własnym ciałem, dyscypliny, systematyczności, szybkiego podejmowania decyzji i odpowiedniej reakcji na stres oraz trudności. Ponadto, pozwala lepiej dostosować się do zmieniającej sytuacji oraz uczy myślenia.

Dlaczego ludzie trenują Aikido?

Najczęściej dlatego, że chcą poprawić ogólną kondycję fizyczną i trochę się poruszać. Ponadto, chcą nauczyć się technik samoobrony. Z czasem Aikido staje się pasją lub dobrą formą spędzania czasu z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.
Zapisz się na trening Aikido, a dowiesz się, czego możesz oczekiwać od tej dyscypliny.
Poznaj japońską sztukę walki. Nie obawiaj się, że sobie nie poradzisz, jeśli dotąd nie trenowałeś/łaś żadnej stuki walki. Jesteśmy po to, aby nauczyć Aikido każdego, kto chce rozpocząć przygodę z tą dyscypliną.

Zadzwoń (+48 691 723 777) lub napisz senshinkan.zgora@gmail.com