Jodo (czyt. dżodo) – japońska sztuka walki Budo 杖道 – droga kija


Charakterystyka:

ZNKR Jodo (Zen Nippon Kendo Renmei Jodo) to współczesna odmiana dawnych japońskich sztuk walki z użyciem kija i miecza.

Jodo ma swoją tradycję, której wyrazem są formy, ceremoniał (reiho) i odpowiednie zasady obowiązujące w miejscu treningu (tzw. Dojo).

Treningi prowadzi mistrz Jodo, do którego wszyscy zwracają się Sensei. Jest osobą, która ma wiedzę i wieloletnie przygotowanie, aby bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić trening.

W Jodo trenuje się 12 form kihon i 12 form kata. Początkujący poznają ruchy w każdej formie i uczą się wykonywać je poprawnie i płynnie. Zaawansowani zgłębiają detale każdego ruchu, jego intencje i moc.

Kihon i kata to opracowane i skodyfikowane układy ruchów, na które składają się realne bloki, pchnięcia, uniki i uderzenia.

Form można nauczyć się w ciągu kilku miesięcy intensywnych treningów. Jednak, aby odpowiednio je zaprezentować i osiągnąć mistrzostwo wykonania, trzeba poświęcić lata na regularne ćwiczenia i udział w doszkalających stażach.

Formy kihon uczestnicy trenują samodzielnie (Tandoku Dosa), a formy kata – w parze (Sotai Dosa).

 

Sprzęt niezbędny do treningów to kij Jo (127,6 cm długości i 2,42 cm średnicy) oraz drewniany miecz samurajski (określany mianem bokken lub bokuto).

Ubiór dla początkujących, to wygodny dres zapewniający swobodę ruchów. Ubiór dla zaawansowanych, to tradycyjny japoński strój składających się z bluzy Gi, szerokich spodni Hakama, pasa Obi do przewiązania bluzy oraz opcjonalnie skarpetek Tabi (jeśli uczestnik nie może trenować boso).

 

Kto może trenować Jodo?

W naszym klubie Jodo może trenować każda pełnoletnia osoba, która nie ma przeciwskazań stwierdzonych przez lekarza. Jeśli chcesz zobaczyć na czym polega Jodo, to skontaktuj się z nami (Kontakt) i umów na pierwszy trening. W ten sposób sprawdzisz czy Jodo jest tym, czego aktualnie szukasz.

Co można zyskać trenując Jodo?

W Jodo formy kihon i kata, zostały opracowane przez najlepszych ekspertów w tej dyscyplinie. Zostały tak dobrane, aby kompleksowo rozwijać ciało, umysł i charakter trenującego.

Jodo bardzo poprawia zręczność, szybkość oraz ogólną kondycję fizyczną ciała, wspiera rozwój charakteru i wzmacnia dobre cechy, uczy balansowania ciałem i zamieniania słabości w siłę, poprawię koordynację ruchów rąk i nóg oraz wzmacnia budowanie prawidłowej postawy ciała.

Jodo skupia wokół siebie ludzi, którzy chcą wspólnie trenować, poznawać japońską tradycję i kulturę oraz spędzać razem czas. Chcą tworzyć społeczność, która się wspiera.

Dlaczego ludzie trenują Jodo?

W danej Japonii wojownicy trenowali sztukę walki Jojutsu (stąd wywodzi się Jodo), aby nauczyć się skutecznie bronić przed atakami japońskiego miecza.

Obecnie Jodo stało się formą rozwoju osobistego i samodoskonalenia. Zostało również usportowione. Dlatego uczestnicy treningów mają bardzo różne powody, aby trenować Jodo:

  1. Dla jednych, Jodo stało się nietypową i ciekawą formą rekreacji, która zapewniła fizyczną i mentalną równowagę, po wielu wcześniejszych poszukiwaniach odpowiedniej formy spędzania wolnego czasu.
  2. Dla innych Jodo stało się sposobem na walkę ze stresem i wzmocnieniem ciała poprzez trening fizyczny.
  3. Niektórzy trenują Jodo, ponieważ chcą zostać zawodnikami i brać udział w zawodach (taikai) oraz zdobywać mistrzowskie stopnie Dan.

Zapisz się na trening Jodo. Poznaj japońską sztukę walki. Nie obawiaj się, że sobie nie poradzisz, jeśli dotąd nie trenowałeś/łaś. Jesteśmy po to, aby nauczyć Jodo każdego, kto chce rozpocząć przygodę z tą dyscypliną.

Zadzwoń (+48 691 723 777) lub napisz senshinkan.zgora@gmail.com


Egzaminy i taikai

Każda osoba regularnie ćwicząca oraz regularnie opłacająca licencje zawodnicze PZK (Polski Związek Kendo), może podchodzić do egzaminów na stopnie kyu i dan oraz startować w zawodach.


  • Wymagania egzaminacyjne na stopnie kyu PZK

  • Wymagania egzaminacyjne na stopnie dan EKF

Polski Związek Kendo