Piotr Kopecki 6 Dan

Aikido

Piotr Kopecki Shihan 6 Dan Aikido

Aikido:

Piotr Kopecki sensei ma ponad 35 letnie doświadczenie w sztukach walk. Zanim jednak trafił na tę ścieżkę rozwoju próbował swoich sił w kilku innych dyscyplinach sportowych. Między innymi międzyszkolna koszykówka, piłka nożna w Zryw Zielona Góra w tym krótki epizod w zielonogórskich szóstkach piłkarskich. W klubie Gwardia Zielona Góra min. podnoszenie ciężarów i strzelectwo sportowe. Gdzieś koło tego wszystkiego od lat młodzieńczych interesowały Piotra sztuki walki i choć ich nie ćwiczył to jak większości młodych chłopców chciał być jak Bruce Lee. Swoją wiedzę w dziedzinie sztuk walk opierał głównie na chińskich filmach gatunku Kung fu. W roku 1986 podstawy Aikido przekazywał mu znajomy jego ojca pan Jacek Fidala. W roku następnym trafił do jednej z dwóch działających w tym czasie sekcji Aikido w Zielonej Górze.

Po 4 latach intensywnego treningu po 3-4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku podchodzi do pierwszego egzaminu na 6 kyu. Kolejne lata do doskonalenie, kolejne egzaminy i kolejne staże z różnymi mistrzami Aikido.

Jeden ze staży doprowadził do spotkania z mistrzem Tamurą. Sensei Tamura Nobuyoshi shihan 8 Dan Aikido stał się niedoścignionym wzorcem dla Piotra. W roku 1998 otrzymuje po przeprowadzonym egzaminie z rąk sensei Tamury stopień 1 Dan (shodan) i prawo noszenia czarnego pasa w Aikido. Jest to też impuls do kontaktów i uczestniczenia w zgrupowaniach z bezpośrednimi uczniami senseia Tamury w Europie.

Piotr uczył się od wielu nauczycieli, głównie od takich mistrzów jak sensei Nebi Vural 7 Dan, sensei Stephane Benedetti 7 Dan oraz sensei Jacques Bonemaison 7 Dan. Od 2004 sensei Piotr mając już 3 Dan prowadzi także swoją grupę miłośników sztuk walki. Częste wyjazdy na staże Aikido ale także i innych sztuk i sportów walk min. Ju-Jitsu, Karate Tradycyjne, Karate Kyokushin, Kung-Fu, Kyushu-Jitsu, Judo, Krav Maga, Nin-Jutsu pomagają w lepszym zrozumieniu ćwiczonych sztuk, oraz pracowanie nad niekonwencjonalnymi metodami i technikami.

W roku 2002 nawiązuje współpracę z zaprzyjaźnionym klubem w Norwegii, którego przez kilka lat jest gościem prowadzącym parodniowe zajęcia.
W 2018 roku sensei Piotr zostaje uhonorowany stopniem 6 Dan a w 2021 tytułem Shihan.
Obecnie Aikido prezentowane przez senseia Piotra jest wynikiem wielu lat doświadczeń i mocno skupia się na kontroli centrum i kontroli dystansu przeciwnika.