Muso Shinden Ryu


  • Iaido Muso Shinden Ryu, to styl szermierki, który wywodzi się z tradycyjnych japońskich sztuk walki, ale skoncentrowany jest głównie na obronie.
  • Fundamenty pod styl Muso Shinden Ryu położył mistrz Hayashizaki Jinsuke Shigenobu. Opracował on system technik dobywania samurajskiego miecza i nazwał batto-jutsu („błyskawiczne uderzenie”).
  • Najbardziej znanym popularyzatorem stylu Muso Shinden Ryu w XX wieku był mistrz Nakayama Hakudo. To jemu styl zawdzięcza swoją nazwę.
  • Styl Muso Shinden Ryu stał się bardzo popularny nie tylko w japońskich szkołach szermierki, ale na całym świecie.
  • Techniki oraz etykieta wskazują, że został on opracowany bardziej jako dyscyplina rozwoju osobowości i trenowania ciała, niż system mający praktyczne zastosowanie na polu bitwy. Styl powstał i rozwijał się w czasach wielowiekowego pokoju, który zapanował w Japonii, po długich wojnach toczonych między klanami.

  • Celem stylu Muso Shinden Ryu jest zachęcenie do trenowania form z mieczem, aby przede wszystkim osiągnąć spokojny umysł, który prawidłowo reaguje w każdych okolicznościach (opanowanie, jasność myślenia, szukanie wyjścia z sytuacji).
  • W porównaniu do Iaido ZNKR, styl Muso Shinden Ryu ma znacznie więcej form i są one bogatsze pod względem technicznym oraz w interpretacji.
  • Trening form w Muso Shinden Ryu podzielony jest na poziomy zaawansowania: shoden (najniższy poziom wtajemniczenia w techniki), chuden oraz okuden (najwyższy poziom wtajemniczenia w techniki dobywania miecza).
  • Same formy zostały tak opracowane, aby wszechstronnie rozwijać umiejętności dobywania miecza i cięcia w pozycji siedzącej, półsiedzącej oraz stojącej. Regularne treningi wzmacniają nogi oraz całe ciało.
  • Styl Muso Shinden Ryu pozwala jeszcze bardziej rozwijać podstawy w pracy z samurajskim mieczem, zdobyte podczas treningów Iaido ZNKR.

Formy Iaido Muso Shinden Ryu


Shoden Oomori Ryu

  1. Shohatsuto
  2. Sato
  3. Uto
  4. Atarito
  5. Inyoshintai
  6. Ryuto
  7. Junto
  8. Gyakuto
  9. Seichuto
  10. Koranto
  11. Nukiuchi
  12. Inyoshintai kaewaza
Chuden Hasegawa Eishin Ryu

  1. Yokogumo
  2. Toraissoku
  3. Inazuma
  4. Ukigumo
  5. Yamaoroshi
  6. Iwanami
  7. Urokogaeshi
  8. Namigaeshi
  9. Takiotoshi
  10. Nukiuchi
Okuden Oku Iai

(suwari-waza)

  1. Kasumi
  2. Sunegakoi
  3. Shihogiri
  4. Tozume
  5. Towaki
  6. Tanashita
  7. Ryozume
  8. Torabashiri

(tachi-waza)

  1. Yukitsure
  2. Tsuredachi
  3. Somakuri
  4. Sodome
  5. Shinobu
  6. Yukichigai
  7. Sodesurigaeshi
  8. Moniri
  9. Kabezoi
  10. Ukenagashi
  11. Oikakegiri
  12. Ryoshi hikitsure
  13. Itomagoi (trzy formy)

Polski Związek Kendo